Gates: Koronavirusi është një tragjedi e pabesueshme, ne do të kthehemi në NORMALITET deri në fund të vitit 2022

Gates: Koronavirusi është një tragjedi e pabesueshme, ne do të kthehemi në NORMALITET deri në fund të vitit 2022

“Bota duhet të kthehet në normalitet deri në fund të vitit 2022, falë vaksinave të koronavirusit”, tha miliarderi amerikan dhe bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates.

“Koronavirusi është një tragjedi e pabesueshme”, tha Gates në një intervistë për gazetën polake Gazeta Wyborcza dhe TVN24, duke shtuar se lajmi i vetëm i mirë ishte mundësia e vaksinave.

“Deri në fund të vitit 2022, ne duhet të kthehemi plotësisht në normalitet,” tha Gates.

Bill Gates, një miliarder i cili dha dorëheqjen si president i Microsoft në 2014, përmes filantropisë së tij “Bill and Melinda Gates Foundation”, investoi të paktën 1.75 miliardë dollarë në reagimin global ndaj pandemisë së koronavirusit, raporton VHBL.

Kjo përfshin mbështetjen për disa prodhues të vaksinave, diagnostikimin dhe trajtimet e mundshme.

Platforma Kovaks, me mbështetjen e Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe Aleancës Globale për Vaksinat dhe Imunizimin, synon të sigurojë dy miliardë doza vaksinash për vendet me të ardhura më të ulëta deri në fund të vitit 2021.

Leave a Reply

Your email address will not be published.